Private & Semi-Private Program

Private language classes or test prep lessons are available for individuals or groups of 2, 3, or 4 students

Many of our English, foreign language, and test prep students request one-on-one or semi-private tutoring, either as their main way to to study or in addition to group classes. Our Private Tutoring Coordinators do an excellent job of pairing students with trainers to ensure the highest level of success.

Private lessons offer great flexibility. Students are able to choose the days, times, and subjects that best fit their needs. On the first day of your lesson you and your trainer will determine your specific training goals together.

Examples of topics that you might want to focus on during private lessons include but are not limited to:
Business English, interview skills, test preparation, accent reduction, business English, GRE, SAT, IELTS, or TOEFL prep, along with any foreign language.

 

COURSELENGTH OF LESSONSPRICE per LESSON per PERSON*
One on One50 minutes$60
One on Two50 minutes$45
One on Three50 minutes$35
One on Four50 minutes$30
*Off campus lessons: $65 + government rate for teachers' travel (personalized proposal quotation for group requests)

Combo Programs:

Our inlingua® Premium Program (iPP) and Private Lessons

COURSELESSONS PER WEEKCOURSE LENGTHPRICE per WEEK**
INLINGUA® PREMIUM 20 COMBO*15 General English
+ 5 Private Lessons
2 - 7 Weeks
$525 per WEEK
8 -15 Weeks$510 per WEEK
INLINGUA® PREMIUM 30 COMBO*25 General English
+ 5 Private Lessons
2 - 7 Weeks$610 per WEEK
8 - 15 Weeks
$595 per WEEK
16 - 23 Weeks$570 per WEEK
24+ Weeks$550 per WEEK
INLINGUA® PREMIUM 35 COMBO*25 General English
+ 10 Private Lessons
2 - 7 Weeks$860 per WEEK
8 - 15 Weeks
$845 per WEEK
16 - 23 Weeks$820 per WEEK
24+ Weeks$800 per WEEK
*Must meet minimum English requirements

**Note: The prices listed here already include a discounted private lesson rate. Any coupon codes will, therefore, be applied to the non-discounted list rates for group and private lessons.

TEFL Certificate Program

 COURSE LENGTHTUITIONADDITION FEES
8 WEEKS (140 HOURS)$2,090Materials - $150
Registration Fee - $165
*Must meet minimum English requirements

Leave a comment